Månadens regelfråga oktober 2022

Publicerat: 2022-10-01 - 10:17 - Skrivet av Anders Green

Det dyker löpande upp frågor kring golfreglerna utifrån olika situationer som inträffar på banan under spel. Normalt sett är det ganska enkla regelfrågor som ställs för att få reda på vad som gäller i olika situationer. En gång i månaden kommer jag därför att redogöra för den eller de regelfrågor som dyker upp med förhoppningen om att sprida lite regelkunskap.

Under den senaste tiden har jag fått ett par frågor gällande ”övning under en rond”.

Till att börja med kan vi göra klart att det inte är tillåtet att öva på banan samma dag som en slagspelstävling ska spelas. Det är däremot ok att öva på banan samma dag som du ska spela en match. Detta framgår av Regel 5.2 a och b.

Men vad gäller då under spelet av en rond/hål? Ja, då får vi titta vidare i Regel 5.5 och där står följande:

Regel 5.5 a

Inga övningsslag under spelet av ett hål

Under spelet av ett hål får en spelare inte slå ett övningsslag mot någon boll på eller utanför banan. Följande är inte övningsslag:

  • En övningssving gjord utan avsikt att träffa någon boll.
  • Att slå tillbaka en boll till ett övningsområde eller till en annan spelare, när det görs enbart av artighet.
  • Slag utförda av en spelare för att spela ut ett hål vars resultat har avgjorts.

Regel 5.5 b

Begränsningar för övningsslag mellan två hål

Mellan två hål får en spelare inte göra ett övningsslag.

Undantag – Var spelare tillåts att öva puttning eller chippning: Spelaren får öva puttning eller chippning på eller nära:

  • green på det hål som just avslutats och varje övningsgreen (se Regel 13.1e) samt
  • tee på nästa hål.

Men sådana övningsslag får inte göras från en bunker och får inte orimligt fördröja spelet (se Regel 5.6a).

 

Är det något annat du undrar över kring golfreglerna så är du förstås välkommen att höra av dig till mig på e-post lars.waerland@gmail.com eller telefon 070-5708158.

 

Lars Waerland, ordf Regel- och hcp sektionen